Polecam radomskich bloggerów:
Wiesław Wędzonka
Radosław Witkowski
Obiektywny Radomianin
Bohdan Karaś

powrót na stronę główną
RSS
poniedziałek, 29 kwietnia 2013

Stała się rzecz niesłychana, radni powiatu ziemskiego radomskiego odrzucili wniosek o dofinansowanie ZOL przy Pionkowskim szpitalu. Śledziłem, z życzliwym zainteresowaniem, starania dyrekcji szpitala o fundusze zewnętrzne, skuteczne odwołanie od pierwotnej decyzji. Placówka opieki paliatywnej w naszym regionie jest niezwykle potrzebna. Nasze społeczeństwo szybko się starzeje i coraz więcej osób potrzebuje specjalistycznej opieki. Nie rozumiem osób, które nie rozróżniają rzeczy ważnych i najważniejszych. A co może być ważniejsze od ludzkiego zdrowia i godnej walki z chorobą?! Radni powiatowi mają widać inne priorytety.

Kochani módlmy się o zdrowie, modlitwa o coś innego, szczególnie u radnych powiatowych, jest już za późno.

16:14, andrzejluczycki
Link Dodaj komentarz »
piątek, 26 kwietnia 2013

Kilka przykładów, że to nie tylko brak wyobraźni.

Pani Małgorzata Rusek, dziennikarka Gazety Wyborczej stwierdziła, iż rządzącym naszym miastem brak wyobraźni. Przykład podany w komentarzu o kłopotach uczniów naszego „plastyka” w pełni uzasadnia to twierdzenie. Powinniśmy cieszyć się z pozyskanych, przy pomocy Marszałek Kopacz, funduszy na remont tej placówki. Z tego, że uczniowie będą mieć szanse na dobre warunki nauki. Chcieliśmy dobrze, a wyszło jak zawsze w Radomiu. Będziemy świadkami męki uczniów tej szkoły w różnych sublokatorskich pomieszczeniach. Okazuje się, że rozwiązanie tego problemu przekracza możliwości rządzących.

Sześć lat temu PiS zdobywa władzę w Radomiu. Jedną z pierwszych inwestycji jest budowa basenu na ulicy Wyścigowej. Czy miasto potrzebowało tej inwestycji? Czy w sytuacji wielkiego bezrobocia basen był najważniejszy? Przypomnę, w tym czasie mieliśmy basen przy lotnisku, przy „samochodówce” na Michałowie, budował się przy Chrobrego, ale nie było na Wyścigowej. Decydenci uznali – to jest w Radomiu najpotrzebniejsze. W mieście, z którego uciekają przedsiębiorczy, wykształceni, młodzi, z wizją. Dlaczego został basen wybudowany? Jakie ponosimy koszty w utrzymaniu obiektu, ile osób z niego korzysta? Rządzący mówią – warto było! choćby dla zdjęcia prezydenta wpychanego do basenu przez przewodniczącego.

Z innej beczki, remont ulicy Słowackiego. Zamknięto ruchliwą, tranzytową ulicę nie wyznaczając objazdów. Zaczyna się horror komunikacyjny. Rozjeżdżane są drogi lokalne, błądzenie nie tylko przejeżdżających przez Radom ale i rodowitych mieszkańców. A wystarczyło pomyśleć, zapytać, poradzić się.

Dwa skrzyżowania w ciągu ulicy 1905-go roku, jedno z ulicą Kościuszki jadąc od Młodzianowskiej. Zapala się zielony sygnał - lewoskręt w ulicę Kościuszki, na wprost do ulicy Dowkonta - światło czerwone. Dlaczego? Jadąc w drugim kierunku skrzyżowanie z ulicami Księdza Łukasika i Limanowskiego. Wyjeżdża potok samochodów z ulicy Łukasika z zamiarem skrętu w prawo w Limanowskiego i stop zielona strzałka wygaszona. Włącza się zielony sygnał ale pojazdy czekające na skręt w Limanowskiego blokują wjazd na skrzyżowanie od 1905-go roku. Drobne korekty upłynniłyby ruch, niestety ten stan rzeczy trwa od kilku lat. Takich „kwiatków” jest dużo więcej.

Uchwała śmieciowa, zwielokrotnienie opłat za śmieci dla ludzi mieszkających samotnie lub w dwójkę w blokach spółdzielczych. Władze zatwierdzają absurd – metry kwadratowe produkują śmieci.

Chaotyczne, nieudolne likwidowanie placówek oświatowych z podtekstem biznesowym. Niszczenie rodzimego handlu i usług – ulica Żeromskiego. Daszek na stadionie Radomiaka. Wystarczy? Mogę podać więcej przykładów.  

Jan Izydor Sztaudynger napisał taki wierszyk - cytuję z pamięci:

Lis spotkał osła

Ten szepnął zmartwiony

Wiesz, mówią o mnie żem ograniczony.

Ograniczony? Nie uwierzę za nic.

Twoja głupota nie ma granic.

 

23:29, andrzejluczycki
Link Dodaj komentarz »
środa, 24 kwietnia 2013

Rada Miasta Radomia uchwaliła stawki jakie płacić będziemy za wywóz śmieci.

Ile będziemy płacić na Ustroniu od 1 lipca tego roku?

Niezależnie od ilości osób zamieszkujących w lokalu zapłacimy za śmieci nieposegregowane;

  • za mieszkanie do 30m² - 24 zł,
  • za mieszkanie od 30 do 70m² - 40 zł,
  • za mieszkanie powyżej 70m² - 50 zł.

Do tej pory płacimy za śmieci nieposegregowane 8, 70 zł od jednej osoby.

 Co oznaczają te zmiany?

Gdy w lokalu mieszka jedna osoba, to w zależności od wielkości mieszkania zapłaci 24, 40, lub 50 zł miesięcznie! Za dwie osoby zamieszkałe w tych lokalach kwota opłat za każdą z nich wyniesie 12, 20, 25 zł! W najbardziej drastycznym przypadku gdy jedna osoba mieszka w dużym powyżej 70m² mieszkaniu wzrost opłat wyniesie o ponad 550%! Bo władze miasta uważają, że metry kwadratowe produkują śmieci. Nawet proponowane 50 procentowe bonifikaty nie zniwelują tych dysproporcji. Najpierw trzeba zapłacić pełną opłatę a później prosić prezydenta o umorzenie.  Gdy na ten łaskawie się zgodzi, każda osoba dostanie PiT od darowizny i będzie się musiała sama rozliczyć z Urzędem Skarbowym.

Ponad 60% mieszkań w naszej spółdzielni to mieszkania o wielkości mieszczącej się w granicach 30-70m², zajmowanych przez jedną lub dwie osoby. Drastyczne podwyżki uderzą w tą grupę osób.

Co gorsza te opłaty nie uwzględniają zakupu pojemników na śmieci. Zgodnie z uchwałą za zakup pojemników ich mycie, konserwację ma zapłacić spółdzielnia – a więc my. Tak działa na rzecz mieszkańców rządzący naszym miastem PiS.

Radom jest jednym z najdroższych miast, jeśli chodzi o śmieci. Zdecydowanie taniej jest w Lublinie, Ostrowcu, Kielcach i wszystkich gminach leżących wokół Radomia. Z rzetelnej kalkulacji, przedstawionej przez naszego eksperta, opracowanej na podstawie danych uzyskanych od miejskich podmioty zajmującymi się śmieciami, wynika iż cena jaką powinniśmy płacić za wywóz to 8, 63 zł. A więc tyle ile płacimy dotychczas!  Z prostego wyliczenia wynika, że jeżeli miasto chce od jednego statystycznego mieszkańca za wywóz śmieci 14, 03 zł to miasto zarabia na nim 5, 40 zł miesięcznie. Przyjmując liczbę mieszkańców na 215 tysięcy to daje czysty zysk 14 milionów złotych. Tyle miasto chce na swoich mieszkańcach zarobić.

We wtorek, na moje zaproszenie odbyło się w naszej spółdzielni spotkanie z przewodniczącymi rad nadzorczych i prezesami największych radomskich spółdzielni mieszkaniowych. W posiedzeniu wzięli udział opozycyjni radni Rady Miejskiej. Spotkanie okazało się bardzo potrzebne. Wszyscy uczestnicy mieli podobne przemyślenia. Bardzo krytycznie odnosili się do przyjętej uchwały.

Podjęliśmy decyzję, że wspólnie;

a) wniesiemy wniosek do wojewody o uchylenie tej uchwały,

b) wniesiemy powództwo do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego o uchylenie niekorzystnych zapisów uchwały,

c) wystąpimy z wnioskiem do radnych o zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej z udziałem spółdzielców w tej sprawie,

d) przeprowadzimy szeroką akcję informacyjną skierowaną do mieszkańców spółdzielni.

Ustawa daje możliwość zastosowania różnych wariantów opłat za wywóz śmieci, radni przegłosowali wariant najgorszy dla mieszkańców spółdzielni. Ustawa nie narzuca stawek opłat to ustalają radni na wniosek prezydenta. Ustalono jedne z najwyższych stawek w Polsce.

Jesteśmy mocno zdeterminowani aby walczyć o interesy mieszkańców naszych spółdzielni.  

18:52, andrzejluczycki
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 21 kwietnia 2013

W piątek odbyła się Rada Społeczna Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu. Członkiem rady jestem o lat kilkunastu i jak pamiętam zawsze brakowało pieniędzy. Teraz sytuacja jest dramatyczna. Dług szpitala urósł do kwoty prawie 30 milionów złotych. Tak źle jeszcze nie było. Rada podjęła kilka uchwał mające poprawić sytuację lecznicy. Zaopiniowaliśmy pozytywnie wniosek dyrekcji o przekształceniu WSS w spółkę prawa handlowego.  Decyzja ta wynika z ustawy o działalności leczniczej. Jeśli szpital ma ujemny wynik finansowy, a tak jest w przypadku naszej placówki, to organ założycielski ma obowiązek pokryć straty. Jeśli tego nie zrobi to musi przekształcić szpital w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością lub postawić jednostkę w stan upadłości. Sejmik w grudniu ubiegłego roku podjął decyzję o przekształceniu tego szpitala. Zmiana formy działania daje w mojej ocenie szansę na wyjście z rosnącej pętli zadłużenia. Powołany zostanie nowy zarząd jednostki – mam nadzieję że profesjonalny, nowe władze spółki będą miały bardzo trudne zadanie związane z uzdrowieniem sytuacji finansowej szpitala.

Pozytywnie zaopiniowaliśmy dwa kolejne wnioski dyrekcji o szukaniu firm zewnętrznych, które mają zająć się praniem i przygotowaniem posiłków. Pralnia i kuchnia funkcjonujące w szpitalu wymagają natychmiastowej modernizacji. Urządzenia tam zainstalowane pamiętają czasy NRD, wysłużone wymagają wymiany. Szacunkowe koszty tej inwestycji to kilkanaście milionów złotych, szpital nie ma na to pieniędzy. Dyrekcja zmuszona jest szukać innego rozwiązania.

Następna, już bardziej optymistyczna informacja ze szpitala, to szansa na powstanie przy szpitalu centrum onkologii. Są trzy firmy zainteresowane wybudowaniem na terenie szpitala oddziału radioterapii. Wszyscy byliśmy zgodni - to dobry pomysł. Nowy podmiot wydzierżawi teren, wybuduje i wyposaży oddział, przeprowadzi negocjacje z NFZ i zacznie leczyć radomskich pacjentów. Te usługi medyczne nie będą konkurencyjne z dotychczasowym zakresem działań szpitala, wprost przeciwnie, dadzą możliwość wykonywania zabiegów komplementarnych. Szpital ma ogłosić przetarg na dzierżawę terenu, który wyłoni kontrahenta i określi warunki współdziałania. Powodenia.

08:17, andrzejluczycki
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 14 kwietnia 2013

Po dłuższym okresie zmagania się z dolegliwościami zdrowotnymi powracam do aktywności zawodowej i publicznej. Dużo rzeczy działo się w tym czasie, odniosę się w tym wpisie do niektórych, szczególnie tych dotyczących spółdzielni Ustronie.

Na początek uchwała tzw. śmieciowa, przyjęta przez koalicję PiS i PSL rządzącą naszym miastem. Decyzja ta, powoduje ogromne wzburzenie wśród mieszkańców wszystkich radomskich spółdzielni. Kilkukrotny wzrost opłat za wywóz śmieci jest nie do przyjęcia. Powtórzę po raz kolejny – to osoby a nie metry kwadratowe wytwarzają śmieci. Niech władze znajdą inne źródła łatania dziurawego budżetu. Doradzam racjonalne, przemyślane, wolne od nepotyzmu, kolesiostwa wydawanie publicznych pieniędzy. Zaprosiłem przewodniczących rad nadzorczych i prezesów radomskich spółdzielni na spotkanie, aby wypracować wspólne stanowisko w tej sprawie.

Dokonaliśmy w naszej spółdzielni Ustronie wyboru członka zarządu ds. ekonomicznych – głównej księgowej. Do konkursu zgłosiło się pięć osób, z pośród których w głosowaniu tajnym wybrana została Pani Ewa Gajewska. Pani Gajewska ma długie doświadczenie w pracy na stanowisku głównej księgowej. Jedynym mankamentem podnoszonym przez członków rady był brak doświadczenia pracy w spółdzielniach. Niewykluczone, iż paradoksalnie może się to okazać atutem. Życzę Pani sukcesów w nowej pracy.

Ruszyliśmy mocno z pracami organizacyjnymi obchodów 35-lecia powstania SM Ustronie. Prace koordynuje wiceprzewodniczący RN Zbigniew Zieliński. Planowana jest część sportowa, artystyczna a uwieńczeniem obchodów ma być festyn. Rozpisany jest konkurs plastyczny i literacki o tematyce naszej spółdzielni. Przewidziane są cenne nagrody. Zachęcam mieszkańców Radomia do licznego uczestniczenia we wszystkich organizowanych przez spółdzielnie konkursach i zawodach. Zainteresowanych odsyłam do biuletynu osiedlowego, lub na stronę internetową.

Miasto wystąpiło z wnioskiem do spółdzielni o przekazanie części nieruchomości gruntowej celem powiększenia planowanego parku. Z radością przyjęliśmy informację o planach realizacji parku pomiędzy jednostkami A i B naszego osiedla. Wreszcie, po kilku latach od przekazania na rzecz miasta tego terenu, (na Walnym Zgromadzeniu głosowałem za przekazaniem tej nieruchomości), miasto przystępuje do działania. Oczywiście zgadzamy się na zamianę potrzebnych nieruchomości. Przy okazji uporządkujemy stan prawny z miastem różnych gruntów. Idziemy nawet dalej, chcemy aby miasto przejęło tereny z oczkiem wodnym bezpośrednio przylegającym do planowanego parku. Stworzyłby się naturalny ciąg zieleni wzdłuż istniejącego cieku wodnego aż do ulicy Grzecznarowskiego, a może dalej. Jesteśmy otwarci na wspólne budowanie alejek, ścieżek rowerowych, sadzenie drzew, zieleni na tym terenie, jak i do innych inicjatyw przyśpieszających realizację parku.

21:19, andrzejluczycki
Link Dodaj komentarz »
środa, 10 kwietnia 2013

Zawsze dla każdego z nas najtrudniejszym wyzwaniem jest ciężka choroba, naszych bliskich lub nasza. Stajemy przed tym faktem czasami zupełnie bezradni. Niedobre informacje, przerażają, paraliżują nasze działania, zmieniają nasze widzenie rzeczywistości. Tak reaguje większość z nas, ale nie Pan.

Złe wyniki badań wcale nie oznaczają najgorszego. Postęp w medycynie jest wielki. Lekarze świetnie radzą sobie z różnymi, jeszcze do niedawna uważanymi za nieuleczalne chorobami.

Jestem przekonany Panie Bohdanie, że odniesie Pan zwycięstwo w tej walce. Inne zwycięstwa będą pokłosiem tego najważniejszego. Z głębi serca życzę Panu tych wiktorii.   

12:32, andrzejluczycki
Link Dodaj komentarz »
środa, 03 kwietnia 2013

Najnowszy pomysł rządzących naszym miastem: drastycznie zwiększyć ceny za wywóz śmieci, uzależnić cenę, nie jak dotychczas od osoby, a od metra kwadratowego mieszkania. To tak jakby uzależnić cenę biletu autobusowego od wielkości autobusu – im większy tym cena wyższa. Tylko do autobusu możemy nie wsiąść, z mieszkania raczej się nie wyprowadzimy. Na moim osiedlu mieszka większość osób w wieku emerytalnym, samotnych lub mieszkających ze współmałżonkiem. Dla tych osób z trudem ale solidnie płacących czynsz będzie to trzykrotne zwiększenie opłat za wywóz śmieci. Za solidność, uczciwość - ukarzmy ich.

Mniejsza opłata ma być za posegregowane śmieci. Jestem za segregacją ale konia z rzędem temu, co w osiedlowym wysypisku sprawdzi kto, jakie śmieci wyrzuca? Wystarczy jeden worek z nieposegregowanymi śmieciami i wszyscy na osiedlu płacimy wyższe stawki. Pewnie znajdziecie zainteresowanych aby tak było.

Czemu prezydent zmienia zasady poboru opłat za śmieci? Ano dla wygody urzędników nowo powoływanego wydziału do zbierania śmieci. Oczywiście będzie dyrektor, przynajmniej dwóch zastępców i masa urzędników liczących – prócz odpadów – na wysokie pobory i premię. To kosztuje. Innym celem wygórowanych stawek jest stale rosnący, przez nieudolne rządzenie, niedobór w kasie miejskiej. Jest okazja, tak kalkulują rzadzący miastem – parlament przyjął ustawę wykorzystajmy to, podniesiemy opłaty, będzie na kogo zgonić.

Nie panowie! To wy z wielu możliwości wybieracie wariant najdotkliwiej uderzający w mieszkańców, w tym mojego Ustronia. Dosyć tego!

W przyszłym roku wybory. Dokonamy segregacji.

22:08, andrzejluczycki
Link Dodaj komentarz »