Polecam radomskich bloggerów:
Wiesław Wędzonka
Radosław Witkowski
Obiektywny Radomianin
Bohdan Karaś

powrót na stronę główną
RSS
sobota, 22 marca 2014

Tytułowa teza jeszcze tydzień temu wydawała się mało prawdopodobna, a jednak. W piątek odbyło się kolejne spotkanie samorządowców regionu radomskiego poświęcone Regionalnemu Instrumentowi Terytorialnemu. Twarda i jednoznaczna postawa samorządowców naszego regionu jak i działaczy Platformy Obywatelskiej przyniosła od dawna oczekiwane porozumienie. Wydaje się, że prezydent Kosztowniak zrozumiał swoją rolę lidera regionu. Lider nie oznacza dbanie o swoje podwórko, daje uprawnienia ale i obowiązki wobec całego regionu. Mam nadzieję, że wystarczy mu woli aby inne, sygnalizowane na tym spotkaniu projekty, wspólnie z samorządami naszego regionu realizować.

Samorządowcy uzgodnili aby przeznaczyć środki z RIT na potrzeby wszystkich szpitali w radomskim. Moje propozycje były odmienne, ale kiedy większość starostów uznała ten cel za priorytetowy, to nam radnym sejmiku, pozostaje popierać ten projekt i starać się aby został zrealizowany. Bardzo mocno była akcentowana przez samorządowców potrzeba realizacji zadań aktywizujących rozwój gospodarczy naszego regionu ( Strefy Aktywności Gospodarczej). Uczestnicy postanowili, iż następny krokiem starań o środki unijne będzie wspólny projekt tego dotyczący.      

08:36, andrzejluczycki
Link Dodaj komentarz »
środa, 05 marca 2014

Wczorajszy dzień przyniósł dwie dobre informacje: pierwsza -Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z konstytucją tzw. janosikowe płacone przez samorząd Województwa Mazowieckiego na rzecz innych województw. Druga dobra informacja to ta, że Wojciech Bernat wygrał sprawę w Naczelnym Sądzie Administracyjnym dotyczącą nieprawidłowości popełnionych przez komisję konkursową w trakcie przeprowadzonego przez władze Radomia konkursu na dyrektora Zespołu Szkół Samochodowych. Serdecznie gratuluję Wojciechowi Bernatowi i cieszę się z orzeczenia Trybunału. Ale to koniec dobrych wiadomości z dnia wczorajszego.

O godzinie 14 odbyło się spotkanie w Warszawie, na zaproszenie Adama Struzika marszałka Mazowsza z samorządowcami regionu radomskiego w sprawie Regionalnego Instrumentu Terytorialnego. Było tak, jak przewidywałem; samorządowcy praktycznie jednym głosem przekonywali prezydenta Radomia aby łaskawie zechciał rozmawiać z nimi na temat nowego podziału RIT. Prezydent Kosztowniak stwierdził, że jego projekt jest doskonały i nie widzi powodu, dla którego miałby go zmieniać. Po dwóch godzinach przekonywania się, w którym czynnie uczestniczyłem, wszyscy pozostali przy swoich stanowiskach. Aby przerwać impas zaproponowałem złożenie wniosku do Zarządu Mazowsza zmieniającego formę akceptacji wniosków RIT. Propozycje będą mogły uzyskać dofinansowanie po akceptacji co najmniej 50% starostów regionu. Prezydent Kosztowniak bardzo tym wnioskiem się zdenerwował ale tylko taki mechanizm może zmusić wszystkich oponentów do konstruktywnej rozmów.  

Szkoda, Radom miał szansę stać się prawdziwym liderem Ziemi Radomskiej.

21:25, andrzejluczycki
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 03 marca 2014

Byłem dzisiaj na pięknie przygotowanej przez radomską młodzież ze szkół średnich inscenizacji upamiętniającej Żołnierzy Wyklętych. Wspaniałych, często bardzo młodych ludzi, których komunistyczna władza skazywała na więzienia, tortury, śmierć a później na zapomnienie. Tak jak większość Polaków uważam, że są to bohaterowie, którzy walczyli z dwoma totalitarnymi zbrodniarzami Hitlerem i Stalinem. Cieszy mnie pielęgnowanie, szczególnie u młodych ludzi, pamięci o tych Wielkich Polakach.

Był to sympatyczny wieczór do momentu wystąpienia Suskiego Marka. Ten genetyczny patriota, prócz stałych i nudnych twierdzeń o zniewolonym państwie, w którym żyjemy postawił dwie bardzo ciekawe tezy. Pierwsza to, że czasy stalinowskie dla Polaków były o wiele gorsze niż okupacja hitlerowska. Gratuluje Suskiemu diagnozy – dla mnie wybór pomiędzy dżumą a cholerą nie jest żadną alternatywą. Druga teza jest o wiele ciekawsza, otóż porównał dzisiejszy PSL jako spadkobiercę ZSL do SLD jako spadkobierców morderców z PPR. Postawił znak równości między tymi organizacjami i uczynił współodpowiedzialnymi za zbrodnie stalinowskie. Mówił te słowa w obecności radnego, wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Włodzimierza Bojarskiego, działacza PSL koalicjanta PiS-u w Radomiu.

Gratuluję działaczom PSL koalicjanta – kiedy nadstawicie drugi policzek?

21:15, andrzejluczycki
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 02 marca 2014
Prezydent Radomia jest liderem Regionalnego Instrumentu Terytorialnego naszego regionu. List jest propozycją prorozwojowego wykorzystania środków unijnych.