Polecam radomskich bloggerów:
Wiesław Wędzonka
Radosław Witkowski
Obiektywny Radomianin
Bohdan Karaś

powrót na stronę główną
Blog > Komentarze do wpisu

Daszek nad prezydentem

Radom, przez wiele osób z innych części Polski zaczyna być przykładem miasta, które należy pokazywać jako miejsce gdzie nic się nie udaje. Negatywne oceny innych, które odbieram bardzo osobiście, pogrążające mieszkających tu ludzi, którym losy miasta nie są obojętne – w coraz większą frustrację. „Skąd jesteś?” Gdy słyszą odpowiedź pojawia się uśmiech politowania „…i co ty tam jeszcze robisz, jak możesz tam żyć?” No właśnie jak? Dlaczego w rankingach przeprowadzanych przez różne pracownie mamy najgorsze notowania praktycznie we wszystkich wskaźnikach, najgorzej żyje się w Radomiu i regionie, najgorsze perspektywy na dostanie pracy czy awans zawodowy, Gdzie nie chciałbyś mieszkać? Rejony największego bezrobocia, itd., itd., itd. Można mnożyć pytania i prezentować badania przeprowadzane przez Rzeczpospolitą, Wprost, Newsweek, Gazetę Wyborczą czy inne o krajowym zasięgu media. Wszędzie tam nas postrzegają jako wyjątkowe, w negatywnym tego słowa znaczeniu, miejsce w Polsce. Niedługo zaczną opowiadać o nas anegdoty, jak niegdyś o Wąchocku.

Dlaczego tak jest? Przecież mamy olbrzymi potencjał w wykształconych, posiadających odpowiednie umiejętności i potrafiących ciężko pracować ludzi. Mieszkają w Radomiu wybitne indywidualności w różnych ważnych dziedzinach. Mamy ośrodki naukowe, podmioty gospodarcze na naprawdę bardzo wysokim poziomie. Mamy takich samych obywateli mówiących tym samym językiem, posiadających podobne przygotowanie zawodowe i umiejętności jak mieszkańcy Kielc, Lublina, Wrocławia. Dlaczego tam się udaje a w Radomiu nie?!

Prześladuje nas jakiś pech; a to lodowisko na Pl. Jagiellońskim nam nie wyszło, nieudała się budowa centrum sportowego na Koniówce, to szafa do chwalenia prezydenta nie wypaliła, wigilia na Żeromskiego okazała się pośmiewiskiem, to daszek dla Radomiaka okazuje się bublem. Czy hasło „siła w precyzji”, nie jest czymś obraźliwym? Precyzja względem czego? Dlatego, że nieustannie od ponad sześciu lat jesteśmy na czołowym miejscu jeśli chodzi o liczbę bezrobotnych? To konsekwencja, nie precyzja. Chyba, że uznamy ten stan, przedstawiony powyżej jako cel władz Radomia, to tak to jest precyzja.

Kilka lat temu redaktor Domański pisał, o braku zaangażowania środowisk skupiających prawników, lekarzy, dziennikarzy, artystów czy przedsiębiorców w sprawy miasta. Minęło kilka lat i nic w tej sprawie się nie zmieniło. To samo dotyczy kontaktów z samorządowcami naszego regionu. Radom stracił rolę lidera w regionie. Sama wielkość miasta to wyjątkowo mało. Ograniczone, często okazjonalne spotkania to zdecydowanie nie wystarczają. Władze miasta winny wyjść z inicjatywą do tych środowisk, zorganizować stałą współpracę.  Nie bać się ludzi mądrych w swoich dziedzinach, mających inne poglądy. Trzeba dotrzeć do tych środowisk, poprosić, przekonać, słuchać, współpracować. Stać nasze zadufane władze na takie gesty? Grójec pozwoli?

Jak kropli dżdżu w czasie suszy Radom potrzebuje nowych pomysłów, nowych inicjatyw, które mogą się zrodzić w tych i nie tylko w tych środowiskach. Niepotrzebne nam są prowizoryczne daszki i ich twórcy.

Radom zasługuje na rozwój, na sukces, na to abyśmy z dumą mówili – jestem Radomianinem!

środa, 27 marca 2013, andrzejluczycki
Kontakt ze mną - Andrzej Łuczycki

Polecane wpisy

  • Urząd Ochrony Konstytucji

    Po całej serii działań łamiących Polską Konstytucję, przez partię, która ma w nazwie prawo i sprawiedliwość, przy pomocy zwasalizowanych przez nią innych ugrupo

  • Czego nie chcą radni Pszczoła i Kaca...

    Czego nie chcą radni Pszczoła i Kaca, a czego chcą? Jestem chwilę po posiedzeniu Komisji Budżetowej R ady Miejskiej w Radomiu i na gorąco przekazuję uwagi. Czeg

  • Nie matura…

    Usłyszałem dzisiaj wywiad Jana Pszczoły, w jednej z radomskich rozgłośni. Wypowiadał się na temat swojej decyzji o skreśleniu, zapisanym w pierwotnym budżecie n

Komentarze
marek.kuchta55
2013/04/03 21:30:45
Panie Andrzeju :) ma pan racej