Polecam radomskich bloggerów:
Wiesław Wędzonka
Radosław Witkowski
Obiektywny Radomianin
Bohdan Karaś

powrót na stronę główną
Blog > Komentarze do wpisu

Tańsze bilety z prośbą do Tuska.

Prezydent miasta (PiS) postanowił poprosić premiera (PO) aby przyjechał do niego i przywiózł kilka milionów unijnych pieniędzy. Zakładam, że premier zapomni o kpinach i gorzkich słowach kierowanych pod jego adresem w trakcie i po osiągniętym sukcesie w Brukseli. Załóżmy, że nie dostrzeże wniosku o votum nieufności wobec jego rządu skierowany przez PiS. Załóżmy, że mimo sprzeciwu eurodeputowanych PiS-u Parlament Europejski przyjmie budżet. Premier przyjedzie i będzie na tyle zdeterminowany, aby pomóc miastu rozwiązać nabrzmiałe problemy. O co prezydent poprosi? Ano pewnie, jak w propozycji do kontraktu terytorialnego – o zainstalowanie oświetlenia na radomskich ulicach. Jest to sprawa globalna i na pewno ponadregionalna, latarnie w Radomiu są wyjątkowo wysokie i służą pewnie nie tylko do oświetlenia.

Tak się ma propozycja prezydenta do premiera, jak pomysł SLD o obniżce cen biletów na autobusy w naszym mieście, do przeciwdziałaniu bezrobociu. Obniżymy koszty przejazdu, a bezrobotni szturmem zaczną korzystać z autobusów miejskich i staną się mniej bezrobotni – zaczną jeździć autobusami – to też jakieś zajęcie.

Są to pomysły świadczące o niezwykłym poziomie percepcji twórczej naszych elit politycznych. Czy można wymyśleć coś bardziej absurdalnego?

Trzy podstawowe zadania, jakie powinny stać przed władzami miasta to:

 1. Rozwiązanie problemu bezrobocia.
 2. Prawdziwa, przemyślana i niezbędna reforma systemu oświaty.
 3. Mądra, bez prywatnych podtekstów, prorozwojowa inwestycja w infrastrukturę.

Trzy wzajemnie przenikające się najważniejsze zadania. Jednak najistotniejsze: trzeba mieć pomysł na rozwiązanie tych problemów. Dopiero kolejnym krokiem będzie pozyskanie środków (śmiem twierdzić, że jeżeli pomysły będą trafne, pieniądze też się znajdą). I ostatni krok, to konsekwentna realizacja tych działań, dzięki którym Radom znajdzie się wreszcie na tak pożądanej i oczekiwanej przez nas ścieżce rozwoju. Niestety wymaga to – poza myśleniem – czasu, którego w ostatnich latach tak dużo straciliśmy. I niech władze przestaną wreszcie zganiać winę na rządzących państwem i województwem o ciągłe pomijanie miasta przy podziale funduszy.   

Moje koleżanki i koledzy z Platformy nieraz prezentowali fragmenty takich założeń, podsuwali gotowe rozwiązania wielu problemów. Wrócimy do tematu i podzielimy się publicznie naszymi projektami w odpowiednim czasie.

PS. Bezpłatne bilety dla bezrobotnych – te są autentycznie potrzebne dla osób poszukujących pracy. Proponuję karnety kilkuprzejazdowe na określony czas. Rozwiąże sprawę?

piątek, 15 lutego 2013, andrzejluczycki
Kontakt ze mną - Andrzej Łuczycki

Polecane wpisy

 • Urząd Ochrony Konstytucji

  Po całej serii działań łamiących Polską Konstytucję, przez partię, która ma w nazwie prawo i sprawiedliwość, przy pomocy zwasalizowanych przez nią innych ugrupo

 • Czego nie chcą radni Pszczoła i Kaca...

  Czego nie chcą radni Pszczoła i Kaca, a czego chcą? Jestem chwilę po posiedzeniu Komisji Budżetowej R ady Miejskiej w Radomiu i na gorąco przekazuję uwagi. Czeg

 • Nie matura…

  Usłyszałem dzisiaj wywiad Jana Pszczoły, w jednej z radomskich rozgłośni. Wypowiadał się na temat swojej decyzji o skreśleniu, zapisanym w pierwotnym budżecie n